Nowa książka Murakamiego i inne literackie dobra na rok 2017

Nowa książka Harukiego Murakamiego, dwa intrygujące poradniki z japońskim sposobem życia w tle, magia… bynajmniej nie sprzątania, XIX-wieczne pragnienia i tęsknoty Flanagana oraz fantastyczne istoty z mitologii japońskiej – biorąc pod uwagę lektury, rok 2017 zapowiada się naprawdę ciekawie.

kishidancho_goroshi_murakami

Murakami razy dwa

Wyczekiwana od jesieni, najnowsza powieść Harukiego Murakamiego ujrzy światło dzienne już 24 lutego – taką informację podało wydawnictwo Shinchosha. Powieść ma mieć tytuł „Kishidancho goroshi”, w Japonii zostanie opublikowana w dwóch tomach: „Arawareru idea” i „Utsurou metaphor”. Treść książek nie jest jeszcze znana. Z lakonicznych wypowiedzi zarówno wydawcy, jak i samego pisarza można wyłuskać tylko tyle, że czeka nas bardzo dziwna historia, różniąca się od poprzednich. Czy aby na pewno? Kto czytał przynajmniej dwie, trzy powieści Murakamiego, zdążył już zauważyć, że dziwność to raczej u tego pisarza norma. Niemniej, wiadomość zdradzająca datę premiery powieści to jeden z częściej powtarzanych newsów ostatnich dni. To jednak na gruncie japońskim. Czym uraczą nas polscy wydawcy?

Shokugyō to shite no shōsetsuka, MurakamiJuż w maju nakładem wydawnictwa MUZA ukaże się przekład esejów pisarza z roku 2015. „Zawód: powieściopisarz” (oryg.: Shokugyō to shite no shōsetsuka) to zbiór tekstów dotyczących literatury i pracy pisarskiej, w którym Murakami dzieli się swoim doświadczeniami pisarza, wrażeniami z lektur, a także wspomnieniami z własnego życia. To druga w tłumaczeniu na język polski, po autobiograficznym zbiorze „O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu”, książka Murakamiego, niebędąca powieścią ani opowiadaniem. Pozostaje mieć nadzieję, że zostanie przyjęta ciepło, co otworzy drogę pozostałym tekstom non fiction, jak Portret w jazzie czy Underground.

W poszukiwaniu zdrowia, szczęścia i (świętego) spokoju

ikigaiZbiór esejów Murakamiego to niejedyna pozycja dla miłośników japońskich klimatów, którą na ten rok proponuje wydawnictwo MUZA. Po pozytywnie przyjętych poradnikach dotyczących sprzątania autorstwa Marie Kondō, wydawnictwo przygotowuje dwa kolejne. 25 stycznia premierę będzie miała książka „Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia” (oryg.: Ikigai. Los secretos de Japón para una vida larga y feliz, 2016). Autorzy publikacji, Héctor García (Kirai) i Francesc Miralles, udali się w podróż na Okinawę w celu zbadania zjawiska ikigai, rozumianego jako szczęście płynące z bycia stale zajętym lub prościej, jako powód, dla którego codziennie rano wstajemy. Dlaczego akurat tam? Bo to właśnie na Okinawie mieszkają ludzie, którzy rzadziej zapadają na choroby, wolniej się starzeją, nie odchodzą na emeryturę, ludzie, którzy pozostają aktywni seksualnie do późnego wieku, a ich życie wypełnione jest pasją. Jeśli chcecie poznać sekret szczęśliwego życia, książka Hiszpanów powinna znaleźć się na Waszej liście must-read.

japonskie_dzieci_nie_choruja

Kolejny poradnik proponowany przez wydawnictwo MUZA to „Japońskie dzieci nie chorują” (oryg.: Secrets of the World’s Healthiest Children, 2015) Naomi Moriyamy i Williama Doyle’a, autorów bestsellera „Japońskie kobiety nie tyją i nie starzeją się”. Publikacja pełna jest spostrzeżeń japońskich matek, ojców i dziadków, nauczycieli przedszkolnych i szkolnych dietetyków, a także naukowców, badaczy i ekspertów w dziecinie zdrowia publicznego na temat diety i aktywności japońskich dzieci, które pomagają im cieszyć się najdłuższym na świecie życiem w zdrowiu oraz szczupłą sylwetką. Premiera książki przewidywana jest na 1 marca.

Również nakładem wydawnictwa MUZA ukaże się sarkastyczny quasi-poradnik Sarah Knight o przewrotnym tytule „The Life-Changing Magic of Not Giving a F*ck” (2015), w oczywisty sposób nawiązującym do bestselleru „Magia sprzątania” (ang.: „The Life-Changing Magic od Tidying Up”). Jak przestać spędzać czas, którego się nie ma, robiąc rzeczy, których się nie chce, z ludźmi, których się nie lubi? – Sarah Knight z pewnością postara się na te pytania odpowiedzieć. Premiera w marcu.

Istota yōkai

yokaiNa marzec niespodziankę dla czytelników szykuje również Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. „Yokai. Tajemnicze stwory w kulturze japońskiej” (oryg.: The Book of Yokai. Mysterious Creatures of Japanese Folklore, 2015) Michaela Dylana Fostera to pozycja obowiązkowa dla miłośników japońskiego folkloru, duchów i demonów wszelkiej maści. Autor omawia historię i kulturowe konteksty yōkai, śledzi ich pochodzenie, objaśnia znaczenia, a także przedstawia sylwetki ludzi, którzy w ciągu wieków usiłowali zgłębić tajemnice tych istot.

Flanagan po raz czwarty

flanagan_pragnienie_mW dniu wczorajszym natomiast (12 stycznia) nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się kolejna powieść Richarda Flanagana, laureata Nagrody Bookera za genialne „Ścieżki Północy”. W „Pragnieniu” (oryg.: Wanting, 2008) autor przenosi czytelnika w drugą połowę XIX wieku, czasy kolonializmu i próby odkrycia mitycznego Przejścia Północno-Zachodniego, drogi morskiej z Europy do wschodniej Azji wiodącej przez Archipelag Arktyczny. To powieść o ambicji, pożądaniu, tęsknocie. Jeśli autorowi udało się choć w połowie tak znakomicie zilustrować naturę ludzką, jak we wspomnianych „Ścieżkach…”, to można już mówić o sukcesie powieści.

***

Zainteresowały Was któreś tytuły? A może sami coś wypatrzyliście w zapowiedziach wydawniczych na ten rok? Podzielcie się Waszymi typami! :)

Advertisements

4 thoughts on “Nowa książka Murakamiego i inne literackie dobra na rok 2017

 1. @MariannaInAfrica
  Ja bym chętnie zobaczyła u Ciebie zestawienie najlepszych lub najciekawiej zapowiadających się książek o Afryce ;) Najnowszy Flanagan przede mną.

  @Luiza
  Coś w tym jest. Nie potrafię długo przebywać w świecie Murakamiego, chętnie natomiast do niego wracam. Eseje kuszą szczególnie.

  @Bombeletta
  Tak, japońskie demony to zawsze dobry temat :)

  Lubię to

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s