Dzień Batmana 2016 i otwarcie poznańskiej czytelni komiksu Nova

batman-day-2016W sobotę, 17 września w Poznańskiej Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Franciszka Ratajczaka 38/40 miał miejsce Dzień Batmana. Pierwsza edycja tego międzynarodowego eventu odbyła się przed trzema laty, by uświetnić 75 lat istnienia postaci Mrocznego Rycerza. Z jednorazowego wydarzenia Dzień Batmana stał się wydarzeniem corocznym. I dobrze, bo dla fanów (tak początkujących, jak i zupełnie w temacie przepadłych) jest to niesamowita okazja do spotkań, rozmów i wspólnej zabawy.

Pierwsze wrażenia po wejściu do biblioteki? Ogromny znak Batmana nad schodami, uśmiechnięte panie z punktu informacyjnego, stoiska z komiksami i cosplayowcy. Drogi do toalet damskiej i męskiej oznaczone odpowiednio grafiką z Wonder Woman i Batmanem, wyraźnie wydzielona Strefa dla dzieci, w której czekały atrakcje dla najmłodszych fanów komiksu, a na piętrze i w korytarzu w lewym skrzydle – wystawa grafik związanych z Batmanem. Czarno-białe rysunki i barwne okładki, prezentujące warsztat wielu twórców, naprawdę cieszyły oko.

batmanday_wystawa1

batmanday_wystawa2

batmanday_wystawa3

batmanday_wystawa4

Dzięki uprzejmości sklepu Multiversum na uczestników festiwalu czekało kilkaset darmowych egzemplarzy amerykańskich zeszytów komiksowych. Ten sam sklep uraczył fanów wyjątkową okazją, dając tego dnia przelicznik cenowy 1 USD = 2 zł na produkty ze swojej oferty (pomijając zeszyty, którym już przypisano atrakcyjną cenę). Nie mniej ciekawie prezentowały się stoiska pozostałych wystawców, w tym poznańskiego Kik-u.

batmanday_stoiskomultiversum
Stoisko sklepu Multiversum
batmanday_prelekcja
„Odrodzenie nowego DC Comics, czyli o co właściwie chodzi” – prelekcja Małgorzaty Chudziak
batmanday_prelekcja2
„Snyder, cóżeś zrobił z naszym Batmanem?” – prelekcja Juliana Jelińskiego

Nie należy zapomnieć, że Dzień Batmana to w sporej mierze prelekcje. W tym roku posłuchać można było m. in. na temat odrodzenia Nowego DC Comics (bardzo ciekawy wykład Małgorzaty Chudziak, w którym genialnie rozjaśniła ona linię czasową uniwersum DC i wszystkie restarty), historii postaci Robina (a szerzej, wielu postaci, które przywdziewały jego kostium), moralności Batmana i tego, dlaczego film Snydera jednak dobrym filmem nie jest, mimo że z początku może się taki wydawać (oba wykłady poprowadzone przez Juliana Jelińskiego, który bez dwóch zdań potrafi przyciągnąć uwagę słuchacza). Co ewentualnie bolało, to że prelekcje pokrywały się czasowo i z części trzeba było zrezygnować.

batmanday_czytelnianova
Czytelnia komiksu Nova
batmanday_czytelnianova2
Czytelnia komiksu Nova, zbiory na antresoli

Bardzo istotnym wydarzeniem podczas tegorocznego święta Mrocznego Rycerza było otwarcie czytelni komiksu Nova – tego dnia, zostawiając dowód tożsamości, można było za darmo przejrzeć imponujący zbiór 9660 woluminów: tomów, zeszytów, książek o komiksie i czasopism. Publikacje dostępne są w różnych językach, w tym w niemieckim, czeskim, francuskim, włoskim, wiele z nich to amerykańskie oryginały. (Jak się dowiedziałam, niektóre egzemplarze są tak „egzotyczne” językowo, że dopiero czekają na to, by jakiś tłumacz pomógł przy ich zaksięgowaniu). Zbiory obejmują znaczną część komiksów, które ukazywały się w Polsce od lat 50. XX wieku. Innymi słowy, naprawdę jest w czym wybierać. Tym bardziej, że na czytelników czekają wygodne, kolorowe kanapy i pufy. Warto też wspomnieć o zachwycającej szklanej antresoli, na której zgromadzono komiksy europejskie i mangi. Od dziś czytelnia otwarta jest dla każdego, wystarczy wyrobić sobie karnet roczny za 12 zł.

batmanday_cospleyowcy

Czy warto było pojechać do Poznania? Zdecydowanie tak! Jako miłośniczka komiksów czerpałam przyjemność z przebywania w gronie ludzi, dla których komiks jest ważną częścią ich życia – ich pasją. Jako matka, z zadowoleniem patrzyłam na zachwyt w oczach własnych córek: 12-letnia biegała między stoiskami, szukając zeszytów z ulubionymi postaciami, młodsza, 2-letnia, niemal oniemiała na widok jednego z cospleyowców, szepcząc z podziwem i respektem: „strasny Batman”. Myślę, że to już jest bardzo dużo.

Reklamy

5 uwag do wpisu “Dzień Batmana 2016 i otwarcie poznańskiej czytelni komiksu Nova

  1. @Luiza
    O tak, Parkera lubię i ja :) Ale ostatnio mam po nim niestrawność. Tzn. po tym, jak go przedstawiono w Avengersach, w filmie „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów” – widziałaś może? (Na dobrą sprawę, mimo wielu lat znajomości, nadal nie wiem, czy lubisz superbohaterów). Na pocieszenie nabyłam komiks „Spiderman: Śmierć Stacych” i może zmyje mi z pamięci tą przeróbkę pajączka.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s