Thor Gromowładny #1 Bogobójca

thor1_bogobojcaZanim przejdę do „Bogobójcy” duetu Aaron/Ribic, pozwolę sobie przybliżyć wam postać samego Thora, zarówno tego komiksowego, będącego jednym z najstarszych rysunkowych superherosów, jak i mitologicznego, będącego jego pierwowzorem. Dziś bowiem, odnoszę wrażenie, Thor kojarzony jest najczęściej z twarzą Chrisa Hemswortha z kinowych produkcji Marvela, a szkoda (choć twarz w sumie niczego sobie).

Thor w mitologii nordyckiej

Zgodnie z wierzeniami ludów północno-germańskich Thor był bogiem burz i piorunów, opiekunem Midgardu – świata ludzi. Pochodził z dynastii Asów, był synem Odyna, najwyższego z bogów nordyckich, i mężem Sif.  Zazwyczaj przedstawiano go jako potężnego wojownika z długą, rudą brodą, dzierżącego w dłoni młot Mjölnir  – oprócz pasa podwajającego moc i żelaznych rękawic, był to jego nieodłączny atrybut, broń, dzięki której był w stanie chronić bogów przed wrogami, w tym przed olbrzymami i wężem Jormungandem, oplatającym Midgard. XIII-wieczna Edda Snorriego podaje, że Thor mógł uderzać Mjölnirem tak mocno, jak tylko chciał, ciskając przy tym błyskawicami, a gdy go rzucił, młot zawsze sam wracał do jego rąk. Był uznawany za jedną z najpotężniejszych broni.

1962 – narodziny boskiego superbohatera

Thor w wersji rysunkowej pojawił się po raz pierwszy w sierpniu 1962 roku w antologii JOURNEY INTO MYSTERY (#83), za sprawą Jacka Kirby’ego (ilustrator), Larry’ego Liebera i Stana Lee (scenarzyści). Ich wspólne dzieło, The Mighty Thor, sprytnie łączyło świat nordyckich bogów z amerykańską współczesnością. Dlaczego jednak bóg? Po wykreowaniu postaci Hulka Lee zastanawiał się, jak stworzyć bohatera, który będzie silniejszy niż najsilniejszy człowiek na ziemi. Olśniło go – uczyń go bogiem! I tak się stało. A że Kirby interesował się przy tym mitologią nordycką, z chęcią na pomysł kolegi przystał.

W pierwszej wersji historii Thora, by nauczyć syna pokory, Odyn zsyła go na Ziemię (jeden z dziewięciu znanych bogom światów, Midgard) i ukrywa w ciele młodego (lecz kulawego) studenta medycyny, Donalda Blake’a, wymazując mu wspomnienia i odbierając „boskie” umiejętności. Będąc już lekarzem, Blake udaje się na wakacje do Norwegii i tam jest świadkiem inwazji ludzi-kamieni z Saturna. Ukrywając się przed nimi w jaskini, odkrywa młot Mjölnir i dzięki niemu przemienia się w jego potężnego właściciela. Z czasem Thor odzyskuje swoje wspomnienia, zaś panteon postaci mu towarzyszących, zarówno bliskich/sprzymierzeńców, jak i wrogów sukcesywnie się powiększa.

We wrześniu 1963 roku w uniwersum Marvela, z grupy superbohaterów stworzonych wcześniej przez duet Lee/Kirby, powstaje grupa Avengers, której członkiem Thor jest od samego początku. Przez kolejne lata skład grupy Avengers wielokrotnie się zmienia, podobnie jak nazwiska rysowników i scenarzystów odpowiedzialnych za postać Thora. Ale o tym, być może, innym razem.

Zabójca bogów thor1_p2

W roku 2012, w ramach projektu Marvel NOW!, ruszyła „odświeżona” wersja losów boskiego superherosa – „Thor Gromowładny”. Za scenariusz do niej odpowiada Jason Aaron, tegoroczny zdobywca nagrody Eisnera, co w pewnym sensie budzi spore oczekiwania. W języku polskim dostępny jest tom 1. serii, zawierający pięć pierwszych zeszytów . Jak się prezentuje?

To, co się najbardziej rzuca w oczy w „Bogobójcy”, to trzy płaszczyzny czasowe. W roku 893, na zachodnim wybrzeżu Islandii, Thor Odinson wraz z kompanami świętuje pokonanie lodowego olbrzyma. Nocą woda wyrzuca na brzeg szczątki zamorskiego boga, którego twarz zastygła w przerażeniu.  Wkrótce Thor trafi na innych martwych bogów oraz na ich zabójcę. Odinson w tym czasie jest jeszcze młodzikiem, butnym i lubiącym się bawić, nie jest jeszcze godzien dzierżyć Mjölnira. Thora z czasu teraźniejszego poznajemy, gdy pomaga mieszkańcom obcej planety, sprowadzając im deszcz. Jego uwagę zwraca fakt, że nie modlili się o ratunek do żadnego ze swoich bogów. Słyszy, że historie o potężnych bogach, mających swą siedzibę wysoko w chmurach, są zaledwie opowiastkami przekazywanymi kiedyś przez matki. Ogarnia go niepokój. Odnajduje wspomnianych bogów i przypomina sobie wyraz twarzy martwego bóstwa sprzed ponad tysiąca lat. W pałacu wszechwiedzącego, w starych księgach szukał będzie informacji o innych zaginionych bogach. Trzecia płaszczyzna czasowa to odległa o tysiące lat przyszłość, w której Thor, jako ostatni z bogów, walczy w Asgardzie z bestiami Gorra, zabójcy bogów.

Za rysunki w „Thorze Gromowładnym” odpowiedzialny jest Esad Ribic. To zdecydowanie nie jest kreska znana z pierwszych przygód nordyckiego boga. Postacie są realistyczne, zwraca uwagę ich mimika, wyrażane emocje (złość, strach, przerażenie, bezsilność, niepokój – wszystko to czytelnik odczuwa razem z bohaterami). Ribicowi udało się pokazać zmiany, jakie następowały w Thorze z biegiem lat i po każdym spotkaniu z Bogobójcą. Sam Bogobójca natomiast, cóż, jest bezwzględny, okrutny, a wymiar jego zbrodni przeraża, trudno mi jednak napisać o nim coś więcej. Mimo historii, którą opowiedział, nie do końca są dla mnie jasne motywy jego działania. Może w kolejnych tomach jego postać zostanie bardziej dopowiedziana.

Thor Gromowładny #1 Bogobójca to dobrze opowiedziana, nieco mroczna historia, wizualnie utrzymana w tonacji pastelowej. Mało w niej momentów, które bawią (choć nie powiem, że ich zupełnie brak – trudno się nie zaśmiać przy „rozmowie” młodego Thora z Mjölnirem), a dominującym odczuciem jest napięcie, ciekawość, co dalej, połączone z nutką strachu. Po Thora w wykonaniu Aarona i Ribica sięgnęłam z ciekawości, a teraz wiem, że z pewnością czekać będę na tomy kolejne.

______

Thor Gromowładny #1 Bogobójca
oryg.: Thor. God of Thunder. The God Butcher
scenariusz: Jason Aaron
rysunki: Esad Ribic
kolory: Dean White (#1), Ive Svorcina (#2-5)
przeł.: Marceli Szpak
Wydawnictwo Egmont Polska 2016

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s