Tagi

, , , ,

Kiedyś kupowałam magazyn ELLE. Nie dla mody, nie dla stylu, nawet nie dla tych wszystkich ciekawostek lajfstajlowych, którymi pismo było nafaszerowane. Nie. ELLE kupowałam dla kulinarnych felietonów Maryli Musidłowskiej. Były świetne! W formie zwykłej gawędy Musidłowska opowiadała o kuchni w tak fascynujący sposób, że chciałoby się tego słuchać i słuchać (w tym wypadku, czytać i czytać). Co tam przepisy, kuchnia to coś więcej! Musidłowska rozbudziła we mnie ciekawość: dla potraw, ich składników, kulinarnej historii i obyczajowości. Niemniej, jedna strona w piśmie to za mało i moja przygoda z ELLE się skończyła. Szukałam czegoś innego. Czegoś więcej.

KUKBUK pojawił się na rynku niedawno. Raczkuje. Trzymam w ręku numer pierwszy, a drugi dopiero trafił do punktów z prasą. Nie wiem, czy na dłuższą metę spełni moje oczekiwania wobec wspomnianego „więcej”, ale rokuje dobrze. Z tym, że ja właściwie nie o tym, ja o bentō wspomnieć chciałam, któremu KUKBUK kilka stron poświęcił.

SONY DSC

W swoim artykule „Weź bento na lunch do pracy” (z niewiadomych dla mnie powodów pisane bez przesłużenia głoski) Ewelina Majdak (autorka bloga kulinarnego Around the kitchen table) wspomina krótko, czym właściwie jest bentō, po czym serwuje nam propozycje na pięć kolejnych dni. Jak do pracy, to do pracy, weekendu nie liczymy. Propozycje te nie mają z japońskim bentō wiele wspólnego, są jednak świetną alternatywą dla – jak sama autorka wspomina – „nieśmiertelnych kanapek czy pospiesznie zjadanego fast foodu.” Dostajemy zatem przepis na placuszki z ziemniakami, marchewką i porem, na papryczkę konserwową serkiem nadziewaną, miniserniczki, ciasto marchewkowe, minipizze na kruchym spodzie czy, zupełnie na słodko, domowe trufle czekoladowe. Taka europejska wariacja na temat bentō, powiedziałabym. I przyznam – jako że sama lubię łączyć kuchnie wielu kultur czy regionów – zachęcająca.

SONY DSC

Jak to jest w Waszym przypadku? Lubicie czytać o jedzeniu czy interesuje Was tylko praktyczna strona gotowania, przepisy? A bentō – konserwatywnie obstajecie przy tradycyjnym czy dopuszczacie kulinarne eksperymenty?

___

KUKBUK
nr. 1, grudzień-styczeń 2012/2013
red. nacz.: Agata Michalak
Wydawnictwo Kukbuk

About these ads