Światowy Dzień Książki, czyli oddam książkę (i film) w dobre ręce

Już niedługo, 23 kwietnia, obchodzić będziemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Na pomysł obchodzenia tego święta wpadł w roku 1926, w Katalonii, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest dniem patrona Katalonii, św. Jerzego. Tego dnia, wedle tradycji, mężczyźni obdarowywali kobiety czerwonymi różami, będącymi symbolem krwi pokonanego przez św. Jerzego smoka, z czasem zaś kobiety zaczęły się im odwzajemniać prezentem w postaci książki. W roku 1930 przyjęto traktować w Hiszpanii 23 kwietnia oficjalnie jako Dzień Książki, dużo później święto to rozprzestrzeniło się na cały świat. Tyle w skrócie.

23 kwietnia jest też rocznicą założenia bloga Litera-Tour. W tym roku, czwartą. Blog funkcjonował wpierw na Wirtualnej Polsce, z czasem, ze względów technicznych, przeniosłam go wraz z wpisami (niestety, bez komentarzy) na WordPress. Jako że ani książka, ani blog nie istnieją bez czytelników (ot, symbioza), chciałabym podarować Wam Czytelnikom coś od siebie, z okazji zarówno Dnia Książki, jak i urodzin bloga. Zatem, w dobre ręce oddam: powieść amerykańskiej pisarki japońskiego pochodzenia, Gail Tsukiyamy, „Ulica tysiąca kwiatów” oraz film Anga Lee „Ostrożnie, pożądanie”, nakręcony na podstawie opowiadania Eileen Chang pod tym samym tytułem. Zarówno książka, jak i film, po przeczytaniu i obejrzeniu, leżą u mnie na półce, a pewne rzeczy po prostu muszą być w ruchu.

Jeśli ktoś ma ochotę na ten pakiecik, niech da znać w komentarzu do 22 kwietnia, do północy. Gdyby chętnych było więcej, zrobię losowanie.

Pozdrawiam Was ciepło,
Litera

Reklamy

22 thoughts on “Światowy Dzień Książki, czyli oddam książkę (i film) w dobre ręce

 1. *rozgląda się*

  No no no – to już cztery lata?
  (^-^)b

  *wyciąga bukiet kwiatów*
  omedetō~!

  I oby jeszcze długo, długo – nieważne czy słonecznie, czy deszczowo, istotne, by wciąż do przodu.

  .
  Ale tak, nie zawiodę – tyż się zgłaszam ($v$) – hahaha xD

  Życzę przyjemnego popołudnia!
  (ha, a ja dziś swój referacik filozoficzny prezentuję, co Ci o nim spamowałam w poprzednim wpisie ; ))

  Lubię to

 2. Gratuluję pięknego wieku bloga! :) Bardzo go lubię, mam nadzieję, że będziesz jeszcze pisać długie lata! Książkę posiadam, film widziałam, więc do losowania się nie zgłaszam :) Pozdrawiam serdecznie!

  Lubię to

 3. @Mandżuria: Dziękuję!:) Też mam nadzieję jeszcze długo pisać; jakoś lubię ten skrawek wirtualnej przestrzeni, zwłaszcza, gdy na żywo często brak (tak pod ręką) osób do rozmów o książkach, nyo.

  Lubię to

 4. Przyłączam się do gratulacji z okazji rocznicy i życzę jej zwielokrotnienia. Uważam, że to znakomity pomysł dzielenia się rzeczami zalegającymi na półkach, NALEŻY SIE IM COŚ WIĘCEJ OD ŻYCIA, więc zapewne wkrótce zacznę Twój pomysł naśladować. Do losowania tym razem się nie zgłaszam, ponieważ posiadam ten sam film w wersji oryginalnej (色,戒 Caution, Lust), z angielskimi napisami; natomiast odnośnie książki to sądzę, że powinna trafić w ręce większego niż ja amatora beletrystyki.

  Lubię to

 5. @Konrad: Dziękuję za życzenia! Pomysł właściwie nie jest mój, sama w ten sposób otrzymałam kilka książek, więc to bardziej coś w guście podaj dalej. Ale rzeczywiście uważam, że książki powinny być czytane, więc jeśli wiem, że do danego tytułu nie wrócę, to lepiej znaleźć mu nowego właściciela.

  I wiem, że dla ciebie, jeśli beletrystyka, to o samurajach;) Pozdrawiam!

  Lubię to

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s