„Historia Japonii” – Kenneth G. Henshall

„Głównym celem tej książki jest opowiedzenie historii Japonii. Historię powinno się opowiadać od początku. Powinno się ją opowiadać w sposób obiektywny i wyczerpujący, ale wystrzegając się popadania w zbytnią drobiazgowość. W sposób, który historię Japonii uczyni przystępną i zrozumiałą, ale nie powierzchowną i zbyt uproszczoną. Wiele książek o historii Japonii przypomina encyklopedie, gdzie bogactwo szczegółów uniemożliwia dostrzeżenie ogólniejszych tendencji. Autorzy innych koncentrują się na wybranym temacie i pomijają tło niezbędne do uzyskania szerszego spojrzenia. Niektórzy natomiast zaczynają opowiadać historię Japonii od czasów nowożytnych, rezygnując z ważnego, starszego kontekstu historycznego.

Wszystkie te książki, choć mają swoje zalety, mogą zniechęcać laików. Wydaje się to szczególną stratą obecnie, gdy Japonia, zwłaszcza jej droga do pozycji supermocarstwa, cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Szeroki krąg odbiorców, studenci i naukowcy specjalizujący się w innych dyscyplinach powinni mieć łatwiejszy dostęp do fascynującej i pouczającej historii Japonii. Dlatego podczas tworzenia tej książki najważniejszą kwestią była przystępność.” (ze Wstępu, str. 7)

Rzeczywiście, Historia Japonii Kennetha Henshalla jest napisana przystępnie. Mało tego, jest napisana ciekawie, a dla wnikliwych dodano całą masę przypisów i obszerną bibliografię. Droga Japonii do supermocarstwa – wpierw politycznego, później gospodarczego – została wyłożona jasno i zrozumiale, a samą książkę, quasi-podręcznik dla laików, uważam za jedną z lepszych rynkowych nowości.

***

Recenzję książki przeczytać można w Torii#10 (czasopismo dostępne w salonach Empik, Ruch i sklepach internetowych).

______

„Historia Japonii”
oryg. A History of Japan. From Stone Age to Superpower (1999, 2004)
autor: Kenneth G. Henshall
przeł.: Karolina Wiśniewska
wyd.: Bellona, Warszawa 2011

Reklamy

9 thoughts on “„Historia Japonii” – Kenneth G. Henshall

 1. Moim zdaniem książka Totmana jest całkiem spoko, mam ją, ale jeszcze nie czytałam jej do końca, raczej wybrane rozdziały. W każdym razie moim skromnym zdaniem fajnie się uzupełnia ze starą, dobrą Historią Japonii pani Tubielewicz :). Ale spotkałam się z dość głupią opinią na temat ksiązki Totmana, że jest do kitu, bo… rozdziały nie są wg epok oO’.

  Lubię to

 2. @Valka: I to był jedyny powód skrytykowania książki? Bo rozdziały nie są wg epok? Przecież historia nie musi być opowiadana epoka po epoce, można wziąć podzielić ją na zagadnienia i dopiero te omawiać, pokazywać przyczyny i skutki tak, by temat został zrozumiany. Doprawdy, dziwne. Tym bardziej mam ochotę przyjrzeć się Historii… Totmana.

  Historia Japonii prof. Tubielewicz nadal jest dla mnie podstawą, choćby i nowe podręczniki dochodziły;)

  Lubię to

 3. Chciałam kupić,ale jakoś pieniędzy było brak, a wpadła mi wcześniej okazyjnie w ręce „Historia Japonii” napisana przez Panią Tubielewicz.

  Ostatnio pojawiło się „dofinansowanie” i kupiłam Mitologię japońską w tym wydaniu: http://www.empik.com/mitologia-japonska-kozyra-agnieszka,p1044666182,ksiazka-p

  Wydanie piękne!

  A tak przy okazji- zapraszam do mnie na konkurs zakładkowy :) http://craft.marakyo.pl/ <-tutaj go można znaleźć.
  Konkursów takowych będę organizować więcej więc zapraszam do obserwowania!

  Lubię to

 4. @Marakyo: Historia Japonii Tubielewicz to bardzo dobry wybór!:) Mitologię japońską Kozyry właśnie czytam – zgadzam się w zupełności, piękne wydanie, zarówno wizualnie, jak i pod kątem treści; wspaniałe uzupełnienie/rozszerzenie dotychczasowych badań Kotańskiego i Tubielewicz.

  Dziękuję za zaproszenie. Pozdrawiam!

  Lubię to

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s