Dni Kultury Japonii, Łódź 2010 (OJiKJ)

Tegoroczne Dni Kultury Japonii, organizowane m. in. przez Ośrodek Języka i Kultury Japonii im. prof. Ryochu Umedy i Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, odbyły się w dniach 16-21.11. pod hasłem „Japończycy kochają Chopina”. Ile odniesień do klasyki i samego muzyka podczas tych sześciu dni, nie wnikam – spędzić w Łodzi mogłam zaledwie dwa dni. Nie chcę pisać i nie napiszę szczegółowej relacji, musiałabym bowiem przyczepić się do spraw organizacyjnych, a tego – wyjątkowo – chciałabym uniknąć. Co w jesiennych Dniach lubię, to atmosfera podczas nich panująca, i to, że spotykam osoby, które – będąc w naprawdę różnym wieku – pojawiają się tam rokrocznie. Odnoszę przy tym wrażenie, iż Dni te organizowane są po to, by zainteresować ludzi kulturą Kraju Wschodzącego Słońca, jednak ci wszyscy, którzy już są zainteresowani, a chcieliby wiedzę swą poszerzyć, niestety, czerpać radość mogą jedynie z atmosfery, bo prelekcje wiedzy ich nie pogłębią. A szkoda.

Zamiast relacji słownej, zatem, proponuję relację fotograficzną. Oko z pewnością ucieszy, a może i zachęci do osobistego pojawienia się na Dniach Kultury Japonii w roku przyszłym.

Pełny program prześledzić można TUTAJ (brak w nim jednak drobnych zmian), ja byłam w czwartek i sobotę, z tych też dni są zdjęcia.

CZWARTEK

Czekając na księdza dr Jana Pazgana, który miał wygłosić prelekcję „Akitainu – wszystko o psie japońskim” i psiaki owe zaprezentować, zajęliśmy się origami, składając z papieru takiegoż właśnie czworonoga:

Na korytarzu zaś kupić można było mangowe, ręcznie wykonane kartki świąteczne czy kartki z wykaligrafowanym imieniem:

Akita-inu z właścicielem wkrótce też się pojawiły, wzbudzając niemały zachwyt, po sali zaś, niczym echo, rozszedł się pełen entuzjazmu pisk jaaakiiiłaaadnyyy! tudzież przeciągłe ooooch. Psiutki zowią się Keiko, Azuki i Koto:

Wieczorem tegoż dnia obejrzeć można było film fabularny „Tengoku no honya: koibi” (2004, reż. Tetsuo Shinohara), wrażenia z projekcji TUTAJ.

SOBOTA

Dzień idealny, by zabrać ze sobą dziecko, rozpoczęty prelekcją „Historia lalki japońskiej”:

Później można było zejść do salki piętro niżej, by obejrzeć eksponaty, w tym: najróżniejsze laleczki japońskie, zarówno te dla dziewczynek, jak i dla chłopców, laleczki do zabawy, jak i te odświętne, na które dziecko może jedynie popatrzeć, przeróżne japońskie zabawki tradycyjne, kokeshi, wachlarze, ale i figurki maneki-neko, siedmiu bogów szczęścia, poza tym kimona i dodatki – jak torebeczki czy spinki/szpilki do włosów, koperty okolicznościowe:

… poza tym wyroby z laki, autorstwa Tetsuhiro Aso i jego mistrza Tsuneo Goto:

… a także poematy haiku opiewające piękno ziemi polskiej i zachwyt dla muzyki Fryderyka Chopina, przygotowane przez Towarzystwo Tradycyjnego Haiku Hokkaido:

Był też pokaz ceremonii herbacianej, uzupełniony na wstępie o film, na wystawie zaś można było przyjrzeć się akcesoriom do owej ceremonii:

Jako że biegałam z aparatem po wystawie, nie byłam na prelekcji na temat japońskiej animacji. Po owej jednak prelekcji już się pojawiłam, by zobaczyć, jak też bawią się Japończycy. I usłyszeć dane mi było piosenkę „Sakura”, japońską wersję „Szła dzieweczka do laseczka”, zabawę przypominającą naszego starego niedźwiedzia, co to śpi, pobawiłam się z Pchełką sznurkiem, a kto chciał, zgłosił się do przymierzenia kimono:

I to by było na tyle. Jakość zdjęć zrzucę ewentualnie na fatalne oświetlenie.

Ktoś dotrwał do końca wpisu?;)

Reklamy

3 thoughts on “Dni Kultury Japonii, Łódź 2010 (OJiKJ)

  1. @Molla: Wzajemnie!:) Przypadki niosą ze sobą miłe niespodzianki, bywają bardziej owocne niż plany.

    Odnośnie samej imprezy – a konkretniej organizacji – hm, troszkę jest w tekście powyżej, troszkę porozmawiałyśmy. Więcej, myślę, szkoda słów.

    Lubię to

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s