Jesień

„(…) w tym roku bardziej niż w zeszłym, a w zeszłym bardziej niż przed dwoma laty, rok za rokiem coraz silniej odczuwam, jak by tu powiedzieć, smutek jesieni czy znużenie życiem, tak, krótko mówiąc, nie wiadomo skąd nachodzi człowieka zupełnie bez powodu jakiś żal, szczególnie o tej porze roku (…) bo człowiek, w miarę jak lat mu przybywa, kształtuje w sobie jakąś szczególną postawę – może to rodzaj rezygnacji – i poddaje się z pogodą nieubłaganemu biegowi rzeczy i zjawisk, dlatego też zaczyna chyba najbardziej pragnąć życia spokojnego, zrównoważonego i dlatego większe ukojenie daje mu więź z naturą szarą i smutną niż z barwami, jasnymi jej widokami (…)”

za: Jun’ichiro Tanizaki, Ashikari, czyli źle mi bez ciebie, w: Dwie opowieści o miłości okrutnej, przeł. Mikołaj Melanowicz, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1971, str. 32-33

Reklamy

5 uwag do wpisu “Jesień

 1. Ach, Tanizaki *^^*

  Ostatnio „Dwie opowieści o miłości okrutnej” wróciły z niebytu w mojej bibliotece (wcześniej były niedostępne, ale nie znaczy to, że wypożyczone – może w oprawie? albo ktoś zgubił?). Mam wielką nadzieję, że uda mi się któregoś pięknego dnia wypożyczyć tę książkę xD

  Pozdrawiam serdecznie^^

  Polubienie

 2. @Aria: Tak, rzeczywiście, jakby spadał i spadał, może to ze względu na interpunkcję, na brak kropki, która zmieniłaby nieco rytm zdania;)

  @Bo: Nie myślę o tych minutach jak o czymś straconym, po prostu minęły, dla mnie te liście spadające to znak upływu czasu, upływu i swoistego pogodzenia się z tym a nie tracenia czegokolwiek.

  @Luiza: Tanizaki mnie zachwyca, coraz bardziej i bardziej, kto wie, może stanie zaraz obok Kawabaty?;)

  @Tani: Tak, bez względu na położenie geograficzne, naleciałości kulturowe i temu podobne, gdzieś tam w głębi człowiek jest człowiekiem, po prostu, jakby gdzieś w podświadomości wiązała wszystkich ta sama nić, to samo źródło.

  Macham i ja!:)

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s