„Iriomote – wyspa dzikich kotów”

autor: Krzysztof Schmidt, Nozomi Nakanishi
wyd.: Zysk i S-ka 2008

„Jest wiele miejsc na świecie, których nazwy nikomu nic nie mówią. Przypuszczalnie duża część z nich wcale nie zasługuje na to, aby ktokolwiek coś o nich wiedział. Ale istnieje przecież ta druga część, która z jakichś banalnych powodów nadal zalicza się do tej kategorii, choć nie powinna. Do niej należą te obszary, które są warte poznania, ale zabrakło kogoś, kto mógłby i zechciał o nich wszystkim opowiedzieć.” [str. 9]

Krzysztof Schmidt zechciał. Zechciał opowiedzieć o maleńkiej wyspie w archipelagu Riukiu i o swoich prowadzonych tam badaniach nad yamaneko, jedynymi dzikimi kotami żyjącymi w oderwaniu od stałego lądu, których populacja stanowi już tylko około stu osobników. Opowieść swą prowadzi lekko, przystępnie, uwodząc czytelnika wspaniałościami przedziwnej wyspy, na której czas nieznacznie się zatrzymał. Prawdziwa gratka dla miłośników reportażu, badaczy i fascynatów kotów oraz dla tych, którzy chcieliby poznać ten fragment Japonii, w którym cywilizacja nie zdążyła się jeszcze na dobre zagnieździć.

Obszerniejsza recenzja ukazała się w czwartym numerze czasopisma Torii – Japonia znana i nieznana. Zainteresowanych artykułem lub Japonią w ogóle uprzejmie tam odsyłam.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “„Iriomote – wyspa dzikich kotów”

  1. Berry, jeśli chodzi o Torii, to tak, warto tam zajrzeć – pismo wprawdzie dopiero się rozwija, młode jest, ale tworzone jest przez pasjonatów, więc nie wątpię, że któregoś dnia przekształci się w coś wyjątkowego na naszym rynku:)

    Polubienie

  2. Trafiłem na ten tytuł w czasie Kolosów 2009 w Gdyni. Moją uwagę przykuła rzeźba kota oraz tytuł. Kto by pomyślał, że dzikie koty mogą koegzystować z ludźmi na małej wyspie, która opiera się urbanizacji. Można by rzec, że to jest ostoja bogów, którzy czuwają nad swoim domem…
    I wiem teraz, że ta maleńka wysepka będzie celem mojej podroży w przyszłości :)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s