sztuka japońska

„Na Zachodzie działalność artystyczna jest twórczością złączoną z życiem, ale osobną. W Japonii sztuką jest wszelka działalność symboliczna: stworzenie rzeźby, zbudowanie bramy, złożenie ukłonu, podanie herbaty, walka dziudo, uśmiech. Wszystko, co ma formę dwuznaczną, co jest z ziemi i z nieba, z ciała i z psychiki, co ma formę wyrazu i sygnału, co jest sposobem porozumienia – jest sztuką. W Japonii zawsze tak było. Mądrość była opanowaniem ciała, świętość uwalniała od nieszczęścia raz na zawsze, sztuka była estetycznym sposobem życia.”

za: Ela i Andrzej Banach, Cztery tygodnie w Japonii, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1973, str. 31
Reklamy

2 uwagi do wpisu “sztuka japońska

  1. Parafrazując cytowane słowa, w Japonii sztuka jest częścią życia: codziennie wykonywane czynności jak przytoczone złożenie ukłonu, podanie herbaty, czy uśmiech są uduchowione i pełne wyrazu. Sztuka nie jest oddzielona od życia, nie jest tylko domeną artystów, ale staje się treścią życia. I gdybym został zapytany, co mnie najbardziej ujmuje w kulturze japońskiej, to ujmuje mnie właśnie to. Wszak w sztuce nie chodzi o to jak, ale co się wyraża. Bowiem to sztuka ukazuje nasz związek z rzeczywistością, z bytem, jest jego wyrazem, dialogiem z otaczającym nas światem, formą refleksji.

    Wspaniały fragment :)

    Polubienie

  2. Tak, juz nie raz natrafialam na te obserwacje. Zgadzam sie, kazdy moze to sam w Japonii zaobserwowac. Bardzo mi sie to podoba, jeden z piekniejszych aspektow japonskosci – czynienie ze wszystkiego sztuki.

    PS. Jak tu sie pieknie zrobilo!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s