„Wszystkie boże dzieci tańczą” – Haruki Murakami

Sześć opowiadań. Mając za sobą pięć z nich pomyślałam, że Murakami tak samo dobrze radzi sobie z formą krótką, jak i z powieścią. Ostrożnie dobiera słowa, przy opisach podaje najdrobniejsze szczegóły, w dialogach jest oszczędny i treściwy. Nie stosuje przy tym nadmiernych ozdobników, przydługich metafor, które mogłyby wprowadzić zamęt. Tworzy obrazy niezwykle subiektywne, przemawiające do wyobraźni czytelnika.

Sześć opowiadań. Sześć historii ludzi, którzy w mniejszym lub większym stopniu związani są z Kobe. Z trzęsieniem ziemi, które miało miejsce w roku 2005. A mimo to nic nie jest powiedziane wprost. Sześć historii o podróży. Nie zawsze dosłownej, w geograficznym wymiarze. Czasem bohater odbywa jedynie podróż duchową, być może najważniejszą – podróż do własnego wnętrza. Sześć historii o ludziach, którzy noszą w sobie pustkę, którzy pustkę tę starają się zdefiniować, a czasem zapełnić. Naprawić coś, co niegdyś zrobili źle. Wykorzystując drugą szansę, wybrać drogę właściwą. Tym razem.

Sześć opowiadań. Z czego ostatnie, „Ciastka z miodem”, odebrało mi mowę. Moim zdaniem najlepsze z całego zbioru. Najgłębsze. Opowiadanie, w którym dobitnie widać kunszt pisarski Murakamiego. Opowiadanie o tym, by nie marnować danych nam dni i szans. Opowiadanie niesamowite, idealnie dobrane, wyważone. Ale trzeba swoje przeżyć, by je w pełni zrozumieć i dostrzec jego piękno. Trzeba mieć za sobą kilka popełnionych błędów. Jednak.

Pomyślał, że będzie pisał inaczej niż do tej pory. Będzie pisał historie, w których ktoś nie może się doczekać świtu, bo wtedy będzie mógł mocno uściskać ukochaną osobę. Ale na razie musi tu siedzieć i strzec tych dwóch kobiet. Nikomu nie pozwoli ich włożyć do żadnego głupiego pudełka. Choćby niebo się zawaliło, choćby z hukiem rozstąpiła się ziemia. (H. Murakami, Ciastka z miodem)

______

„Wszystkie boże dzieci tańczą”
oryg. Kami no kodomotachi wa mina odoru (2000)
autor: Haruki Murakami
przeł.: Anna Zielińska-Elliott
wyd.: Muza, Warszawa 2007

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s